Souths Sydney Junior Rugby League - Title Winners

South Sydney Junior Rugby League District was formed in April 1908. Since then the competition has run, with many grades over the years. Here is a list of the winners of each grade competition.

Season 1908

  • A Grade - Waterloo Oaks

    Season 1909

  • A Grade - Waterloo Oaks

    Season 1910

  • A Grade - Waterloo Oaks
  • B Grade - Alexandria Cambridge

    Season 1911

  • A Grade - Alexandria Norwood
  • B Grade - South Sydney Kinkora
  • C Grade - South Sydney Kinkora

    Season 1912

  • A Grade - Alexandria Norwood
  • B Grade - South Sydney Kinkora
  • C Grade - Moore Park Juniors

    Season 1913

  • A Grade - Redfern United
  • B Grade - Redfern United

    Season 1914

  • A Grade - Eveleigh Oaks
  • B Grade - Waterloo Oaks
  • C Grade - South Sydney Kinkora

    Season 1915

  • A Grade - South Sydney Kia-Ora
  • B Grade - Waterloo Albions

    Season 1916

  • A Grade - Alexandria Norwood

    Season 1917

  • A Grade - South Sydney Federal

    Season 1918

  • A Grade - South Sydney Iona
  • B Grade - Waterloo Albions

    Season 1919

  • A Grade - Redfern Iona
  • B Grade - Redfern Iona

    Season 1920

  • A Grade - Redfern Iona
  • B Grade - Redfern Iona

    Season 1921

  • A Grade - Redfern Iona
  • B Grade - Redfern United

    Season 1922

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Redfern Waratahs
  • C Grade - Redfern United

    Season 1923

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Rosebury United
  • C Grade - Redfern United

    Season 1924

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Alexandria Juniors
  • C Grade - South Sydney Shamrocks

    Season 1925

  • A Grade - Redfern Waratahs
  • B Grade - Alexandria Juniors
  • C Grade - Moore Park Juniors

    Season 1926

  • A Grade - Redfern Waratahs
  • B Grade - Oakleigh (Eastern Suburbs)
  • C Grade - Moore Park Juniors

    Season 1927

  • A Grade - Darlington United
  • B Grade - Oakleigh (Eastern Suburbs)
  • C Grade - Moore Park Juniors

    Season 1928

  • A Grade - Moore Park Uniors 2
  • B Grade - Empire Juniors
  • C Grade - Cleveland St Convent School

    Season 1929

  • A Grade - Alexandria Juniors
  • B Grade - Empire Juniors
  • C Grade - Redfern Juniors
  • D Grade - Competition Abandoned

    Season 1930

  • A Grade - Empire Juniors
  • B Grade - Empire Juniors
  • C Grade - Redfern Juniors
  • D Grade - Premier United

    Season 1931

  • B Grade - Empire Juniors
  • C Grade - Alexandria Waratah

    Season 1932

  • A Grade - Mascot District
  • B Grade - Alexandria Juniors
  • C Grade - Lauriston Juniors

    Season 1933

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Zetland Juniors

    Season 1934

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Carrington Juniors

    Season 1935

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Kensington United

    Season 1936

  • A Grade - Mascot Iona
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Carrington Juniors

    Season 1937

  • A Grade - Mascot Juniors
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Lauriston United

    Season 1938

  • A Grade - Newsboys
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Kensington 2nds

    Season 1939

  • A Grade - Mascot Juniors
  • B Grade - Lauriston United
  • C Grade - Kensington 1sts

    Season 1940

  • A Grade - Waterside Workers
  • B Grade - Lauriston United
  • C Grade - Cleveland St Convent School

    Season 1941

  • A Grade - A.C.I.
  • B Grade - Cleveland St Convent School
  • C Grade - Coogee 1sts

    Season 1942

  • A Grade - Wormald Bros.
  • B Grade - Cleveland St Convent School
  • C Grade - Lauriston United

    Season 1943

  • A Grade - Wormald Bros.
  • B Grade - Kensington United 1sts
  • C Grade - Lauriston United

    Season 1944

  • A Grade - Kensington United 1sts
  • B Grade - Cleveland St Convent School
  • C Grade - Lauriston United

    Season 1945

  • A Grade - Kensington United 1sts
  • B Grade - Lauriston United
  • C Grade - Rosebury Juniors

    Season 1946

  • A Grade - Maroubra Surf Club
  • B Grade - Cleveland St Convent School
  • C Grade - Mascot Juniors

    Season 1947

  • A Grade - Botany United
  • B Grade - South Sydney Fernleigh 1
  • C Grade - Alexandria Camelias
  • D Grade - Kensington United

    Season 1948

  • A Grade - South Sydney Fernleigh
  • B Grade - Alexandria Camelias
  • C Grade - South Sydney Fernleigh
  • D Grade - South Sydney Fernleigh

    Season 1949

  • A Grade - South Sydney Fernleigh
  • B Grade - Alexandria Rovers
  • C Grade - Alexandria Camelias
  • D Grade - Mascot Juniors

    Season 1950

  • A Grade - South Sydney Fernleigh
  • B Grade - Alexandria Rovers
  • C Grade - Alexandria Rovers
  • D Grade - Alexandria Rovers

    Season 1951

  • A Grade - Alexandria Rovers
  • B Grade - Alexandria Rovers
  • C Grade - Alexandria Rovers
  • D Grade - South Sydney Fernleigh

    Season 1952

  • A Grade - Mascot Juniors
  • B Grade - Alexandria Rovers
  • C Grade - Kingsford Juniors
  • D Grade - Alexandria Rovers

    Season 1953

  • A Grade - Mascot Juniors
  • B Grade - Alexandria Rovers
  • C Grade - Coogee-Randwick
  • D Grade - Alexandria Rovers

    Season 1954

  • A Grade - Alexandria Rovers
  • B Grade - Chelsea
  • C Grade - Newsboys
  • D Grade - Waterloo Waratahs

    Season 1955

  • A Grade - Mascot Juniors
  • B Grade - Chelsea
  • C Grade - Coogee
  • D Grade - Waterloo Waratahs
  • E Grade - East Sydney Police Boys

    Season 1956

  • A Grade - Coogee-Randwick
  • B Grade - Mascot Juniors
  • C Grade - Waterloo Waratahs
  • D Grade - Alexandria Rovers
  • E Grade - Chelsea
  • F Grade - Mascot Juniors

    Season 1957

  • A Grade - South Sydney Ferneigh
  • B Grade - Kensington United
  • C Grade - Alexandria Rovers
  • D Grade - Glenroy Tigers
  • E Grade - Kensington United
  • F Grade - Mascot Juniors
  • G Grade - Coogee-Randwick


    2021 SSR Almanac / HOME