2024 NRL Premiership Round 4 Teams

South Sydney v Canterbury-Bankstown

The South Sydney Rabbitohs are pleased to announce their squad for round four of the 2024 NRL Premiership against the Canterbury-Bankstown Bulldogs to be played this Good Friday 29 March at 4:05pm at Accor Stadium, the Rabbitohsí first home game of the 2024 season, for the Mortimer-McCarthy Cup. Rabbitohs Head Coach Jason Demetriou has named Thomas Burgess to start at prop, with Michael Chee Kam and Shaquai Mitchell coming onto the interchange bench. Arrow, Graham, Lovett, Kalo Kalo, Munro, Kennar and Hallie are out injured.

Second rower Jacob Host will play the 100th NRL game of his career against the Bulldogs on Good Friday, having made his debut for the Dragons against the Warriors in round nine, 2016.

Round four will see the Rabbitohs and Bulldogs play for the Mortimer-McCarthy Cup, a trophy paying tribute to two of the greatest family names in Rugby League history, with the trophy presentation taking place at full-time.

The South Sydney Rabbitohs NRL team is:

Flbk -  1 - Mitchell, Latrell   
Wing -  2 - Johnston, Alex        
Cntr -  3 - Wighton, Jack     
Cntr -  4 - Tass, Isaiah  
Wing -  5 - Milne, Taane       
5/8  -  6 - Walker, Cody      
Half -  7 - Hawkins, Dean  
Prop -  8 - Tatola, Junior  
Hook -  9 - Cook, Damien    
Prop - 10 - Burgess, Thomas     
SRow - 11 - Koloamatangi, Keaon     
SRow - 12 - Host, Jacob     
Lock - 13 - Murray, Cameron (c)  

Int  - 14 - Chee Kam, Michael        
Int  - 15 - Duncan, Tallis       
Int  - 16 - Mitchell, Shaquai        
Int  - 17 - Moale, Davvy     
Int  - 18 - Havili, Siliva     
Int  - 19 - Ilias, Lachlan  
Int  - 20 - Keppie, Sean    
Int  - 21 - Mamouzelos, Peter 
Int  - 22 - Tu'itupou Thompson, Izaac

Coach - Demetriou, Jason

The NSW Cup match will be the curtain-raiser match played at Accor Stadium on Good Friday 29 March with kick off scheduled for 1:40pm. Also on Good Friday, the Rabbitohs and Bulldogs will do battle at Redfern Oval in the Jersey Flegg Cup under 21s menís match with kick off scheduled for 10:30am.

The South Sydney Rabbitohs Reserve Grade NSW Cup team is:

Flbk -  1 - Gray, Jye 
Wing -  2 - Burns, Braidon        
Cntr -  3 - Tu'itupou Thomson, Izaac     
Cntr -  4 - Gagai, Jacob   
Wing -  5 - Skelton, Leonard     
5/8  -  6 - Teaupa, Dion      
Half -  7 - Ilias, Lachlan  
Prop -  8 - Keppie, Sean 
Hook -  9 - Mamouzelos, Peter (c)
Prop - 10 - Gray, Brock     
SRow - 11 - Fletcher, Thomas      
SRow - 12 - Chapman, Chase     
Lock - 13 - Havili, Siliva   

Int  - 14 - Gray, Ryan       
Int  - 15 - French, Matthew       
Int  - 16 - Christensen, Adam      
Int  - 17 - Gordon, Yileen
Int  - 19 - Bentley-Hape, Bayleigh      
Int  - 20 - Hodge, Tyson         

Coach - O'Callaghan, Joe

The U21's team the games is :-


Flbk -  1 - Towns, Dane   
Wing -  2 - Dimovitch, Aaron           
Cntr -  3 - Te Hau, Leon      
Cntr -  4 - Kaho, Carson  
Wing -  5 - Molkentein, Hayden       
5/8  -  6 - Di Bartolo, Emmanuel      
Half -  7 - Hawkins, Brent  
Prop -  8 - Reed, Noah    
Hook -  9 - Doolan, Aiden     
Prop - 10 - Abou Arrange, Will    
SRow - 11 - Johnson, Jared       
SRow - 12 - King, Kayde      
Lock - 13 - Grossemy, Louis   

Int  - 14 - Plath, Jordan        
Int  - 15 - Sullivan, Toby       
Int  - 16 - Alhazim, Joshua        
Int  - 17 - Gallo, Nathaniel        
Int  - 18 - Macey, Aaron 
Int  - 19 - Herring, TJ      
Int  - 20 - Dungay, Tyreece
Int  - 21 - Reeve, Mitchell

Coach - O'Connell, Chris

The SG Ball Cup menís under 19s side will play on Good Friday at Redfern Oval at 12:30pm, the Rabbitohs will play the Raiders in the SG Ball Cup under 19s menís match.

On Saturday 30 March, the Harold Matthews Cup under 17s boys squad will play Canberra at Seiffert Oval in Queanbeyan at 12pm. Following at 1:30pm will be the Rabbitohs vs Raiders in the Tarsha Gale Cup under 19s womenís match. Also on Saturday, the Lisa Fiaola Cup under 17s girls team will head to Bill Hicks Oval in Wyong to play the Central Coast at 11am.

The U19 SG Ball squad for the game is :-

Flbk -  1 - Kuscu, Yasin    
Wing -  2 - Fong, Jacob     
Cntr -  3 - Tovio, Lancelot     
Cntr -  4 - Rugless, Zane    
Wing -  5 - Wright, Daniel     
5/8  -  6 - Nosa, Mark      
Half -  7 - Humphries, Matthew 
Prop -  8 - Sele, Setefano   
Hook -  9 - Taylor, Sam   
Prop - 10 - Felsch, Tavis  
SRow - 11 - Heslin, Mateus    
SRow - 12 - Allen, Riley     
Lock - 13 - Lua, Daniel      

Int  - 14 - Berryman, Tylan    
Int  - 15 - Toevai, Kynan    
Int  - 16 - Lolohea, Sione    
Int  - 17 - Risati, Lenox     
Int  - 19 - Smith, Bailey

Coach - McCarthy, Tyrone

The U17s Harold Matthews Cup squad for the game is :-

Flbk -  1 - Jennings, Dayne  
Wing -  2 - Ballard, Joshua        
Cntr -  3 - Mackay-Filihia, Lisiate
Cntr -  4 - O'Callaghan, Thomas    
Wing -  5 - McGoon, Clayton     
5/8  -  6 - Lake, Kingston-Cruz    
Half -  7 - Anitelea-Tsioussis, Keone    
Prop -  8 - Mahon, Tanner   
Hook -  9 - Hill, Cody    
Prop - 10 - Khalil, Jacob    
SRow - 11 - Aufai-Farani, Taj    
SRow - 12 - Moses, Lochlin (c)    
Lock - 13 - Tautalafua, Cynseah 

Int  - 14 - Davies, James 
Int  - 15 - Alaalatoa, Dylan      
Int  - 16 - Dahdah, Abraheim     
Int  - 17 - Tuietufuga, Soul      
Int  - 21 - Pasikala, Christian
Int  - 18 - Gioello, Max  
Int  - 20 - Berryman-Duff, Tamoko 
Int  - 22 - Green, Jack 
Int  - 19 - Tangi, Amari-Jay

Coach - Charlupski, Yoni

The Womens U19s Tarsha Gale Cup squad for the game is :-

Flbk -  1 - Coote, Georgie    
Wing -  2 - Sagigi, Loti        
Cntr -  3 - Lyons, Shanelle  
Cntr -  4 - Weatherall, Jaminey           
Wing -  5 - McCarney, Haleigh      
5/8  -  6 - Osland, Ava (c)      
Half -  7 - Wells, Natayah      
Prop -  8 - Dungay, Sophia     
Hook -  9 - Langer, Mikayla 
Prop - 10 - Hunt, Jamiah     
SRow - 11 - Sullivan, Nancy       
SRow - 12 - Brookes, Charli    
Lock - 13 - Ritchie, Abbie  

Int  - 15 - Dumas, Nyokah
Int  - 16 - Kurnoth, Zoe      
Int  - 17 - Winters, Melisha 
Int  - 22 - Situa, Milahn    
Int  - 18 - Roberts-Hickling, Claire 
Int  - 19 - Matoe, Keturah
Int  - 20 - Williams, Pheonix
Int  - 21 - Clark, Tegan
Int  - 23 - Schoultz, Mackenzie

Coach - Jackson, Dale

The Womens U17s Lisa Fiola Cup squad for the game is :-

Flbk -  1 - Churchill, Ella     
Wing -  2 - Jarrett, Olivia          
Cntr -  3 - Talanoa, Markaylah    
Cntr -  4 - Aloali'i, Jessamine           
Wing -  5 - Zabat, Aaliyah      
5/8  -  6 - Brightwell, Sophia      
Half -  7 - Dower, Tahlya 
Prop -  8 - Kalland, Hannah       
Hook -  9 - Zapantis, Josephine      
Prop - 10 - Loleni, Victoria      
SRow - 11 - Rehutai, TeAira        
SRow - 12 - Chappell, April    
Lock - 13 - Casey, Amalia   

Int  - 14 - Nairn, Claudia 
Int  - 15 - Duckett, Kirrawahn         
Int  - 16 - Makalio-Harris, Leilani     
Int  - 17 - Gordon, Aliyah
Int  - 18 - Sefo, Veronica       

Coach - Daley, Mick

NRL Round 4 & Juniors Round 9 - Match Report

Ref - SSFC [Viewed 28 Mar 2024] / SSFC [Viewed 28 Mar 2024] / TFR / FN-1


© 2024 SSR Almanac / HOME / ABBREVIATIONS / RETURN